Poradna odborníka

Dobrý den, již delší dobu mám problémy s koleny, je mi 21 let, cca před 6 lety jsem prodělala úraz kolene na snowboardu, nosila jsme ortézu, několik let byla kolena lepší, jen s občasnou bolestí, tuto zimu se však najednou zhoršila, při běhu na podpatku (dobíhání autobusu atd, cca 5 cm klínek) mi začala kolena povyskakovat (pocit povyskočení a tvrdého dopadu zpět, většinou bez větší bolesti až na pár případů, kdy se to stalo několikrát za sebou), bohužel mi takhle povyskakovat začala obě kolena (pravé - to, které mělo úraz, je na tom ovšem hůře). Již jsem byla u dvou ortopedů, dělali mi RTG, jeden doporučil konzultaci k operaci a druhý pouze léky a injekce (diagnostikoval to jako chondromalacii - to mi však nesedí, kvůli uvedenému vyskakování). Injekce jsou velmi drahé a doktor mi sdělil, že poskytují úlevu jen cca na půl roku, proto mám k tomu trochu negativní postoj.Prosím o radu a Váš názor.děkuji

Vážená paní, těžko ze zprávy rozhodnout, ale zkusil bych také navštívit fyzioterapeuta a pokusit se posílit čtyřhlavý stehnní sval jako hlavní stabilizátor kolenního kloubu. Vhodná ji i jízda na kole.

Je mi 13 roku sportuju trenuju skoro každy den a na plno. Časem mě boli kolena už to trva delši dobu ale vždycky to bylo jen někdy ted už to je asi 4 dny po sobě.Děkuju za rady.

Mladý muži, v žádném případě nedoporučuji ve vašem věku viskosuplementaci, bolavá kolena je potřeba dovyšetřit. Navštivte nejbližšího ortopeda v místě vašeho bydliště.

Mám babičku, které je 89 let, ale je stále velmi aktivní. Nikdy neabsolvovala žádný chirurgický zákrok a ani nebere pravidelně žádné léky. Poslední roky ji ale trápí bolesti kolen a vždy ji dlouho trvá, než se rozejde. Každý den i s bolestmi chodí pravidelně na procházky,přes léto se stará o zahrádku, ale teď poslední 2 roky už musí jít s holí. Zastává názor, že pokud by se nerozešla, už by také nemusela vstát. Ale je to pro ni stále těžší. Chtěla jsem se proto zeptat, zda by ji mohla viskosuplementace ulevit od bolesti a zlepšit ji tak pohyblivost. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Vážená paní, tak jak píšete s největší pravděpodobností se bude jednat o artrózu. Je ale potřeba řádně stav vyšetřit. Taky by se mohlo jednat o špatné prokrvování dolní končetiny tudíž nemohu jednoznačně viskosuplementaci doporučit. Pokud máte zájem, můžete se na nás obrátit.

Kdo Vám odpovídá

MUDr. Robert Frei; Ortoped

Centrum pohybové medicíny

Praha 4 - Chodov