Poradna odborníka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda léčba by byla vhodná i pro mě. Mám opotřebované kolenní klouby, ovšem vzhledem k tomu, že mám na srdci čtyřnásobný bypass, nemohu jít na operaci. Tuto mi nedoporučili lékaři - jak kardiolog, tak i ortoped. Kolena mě velmi bolí a chodím špatně. Hledám pomoc, kde mohu. Děkuji za pochopení a zprávu. Zdeněk Šimoník

dobrý den, medicínská indikace pro aplikaci kyseliny hyaluronové je poškození kloubů buď lokální nebo celkové, při artrotických změnách většinou do III. stupně dle rtg hodnocení. Při IV. stupni artrosy je již účinnost výrazně snížena právě chyběním kloubní chrupavky, jejíž přítomnost je nezbytná k účinné léčbě. Záleží tedy, jaký stupeň poškození máte, zda terapie s využitím viskosuplementace by měla racionální základ. Zvážení operačního řešení na pracovišti s komplexním zajištěním případných kardiologických problémů je také možným řešením Vašich obtíží.

Dobrý den mám takový problém dela se mi pořád vypotek v koleni doktor vytahuje vzdy tak 250-280 ml vypotku vždycky když slezu ze stolu tak to skoro hned natece a mam dnu nevim jestli mi pomůže artroskopie. Problemy mám už asi 3 roky . Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, výpotek 250-280 ml je skutečně velmi neobvyklý, veliký. Je nezbytné zjistit příčinu vzniku výpotku - mechancké dráždění v kloubu, revmatický proces ap., léčba se následně odvine od diagnosy.

Vážený pane doktore, mám bolestivý problém s pokročilou artrózou levého kolena a začínající artrózou pravého kolena. V březnu loňského roku jsem se připravoval na náhradu kolenního kloubu. Během předoperační přípravy vyvstal nepřekonatelný problém v podobě nízké výkonosti levé srdeční komory vyjádřeno v % tak na 30 až 35 % jmenovité hodnoty a z tohoto důvodu plánovaná operace neproběhla. Je mi 70 let a velmi bych stál o možnost jiného způsobu léčení, které bych mohl absolvovat. Děkuji předem za laskavou opověď. S pozdravem Ing. Jan Maleček

Dobrý den, vážený pane inženýre, pokud Váš celkový zdravotní stav, zejména snížení výkonnosti srdce, neumožňuje ošetření operační, můžete mít alespoň podpůrnou léčbu artrosy. Její nastavení by mělo proběhnou na ortopedické ambulanci Vašeho lékaře.

Případná konzultace na privátní ambulanci po telefonickém objednání 777781027.

Kdo Vám odpovídá

MUDr. Robert Frei; Ortoped

Centrum pohybové medicíny

Praha 4 - Chodov