Poradna odborníka

Dobrý den pane doktore, mám 84 letou babičku, která má osteoartrózu, chodí jenom o francouzských holích a to ještě špatně. Navštěvuje v Chebu ortopeda, který jí píchá do kolen nějaké injekce, dle vyjádření babičky pravděpodobně nějaké vitamíny. V časopise Clea jsem si přečetl Váš článek, kde píšete o " Viskosuplemantaci" a podotýkáte, že se do kolen aplikují injekce s kyselinou hyaluronovou, které nahrazují poškozenou synoviální tekutinu. Mám proto dotaz zda lze tuto injekci aplikovat osobám s vysokým krevním tlakem a ve vysokém věku. Zda tyto injekce může aplikovat i běžný ortoped a kde se dají sehnat. Předem děkuji za odpověď. (Milan Kadlec)

dobrý den, při aplikaci kyseliny hyaluronové do kloubů, kterou může aplikovat každý ortoped, není indikační omezení pro pacienty s vysokým krevním tlakem, relativním omezením je užívání léků na ředění krve pro vyšší riziko krvácení do kloubu po aplikaci.

Injekce kyseliny hyaluronové jsou k zakoupení v lékárnách či zdravotnických prodejnách ev. přímo ve zdravotnických zařízeních.

Dobrý den pane doktore. Ráda bych se Vás zeptala na váš názor. Mám problém s kolenem. Ráda chodím pěšky, denně chodím v práci několikrát za den do schodů a ze schodů a nosím boty na podpatku. V poslední době mám problém schody sejít dolů - když zatížím koleno více, bolí (bodavá bolest) mě nad kolenním kloubem. Pokud cvičím, neudělám přes bolest v koleni výpad vpřed. Mám ráda i vysokohorskou turistiku, před tůrou jsem si dala na koleno stahovací bandáž, ale jakmile jsem jí večer sundala začalo mě koleno bolet jako čert, že jsem měla problém jít i po rovince. Druhý den jsem dala koleni odpočinek a bolest téměř vymizela, avšak další den se opět ozvalo a to jen při chůzi do malého/mírného kopce a zpět dolů to bylo téměř nemožné. Děkuji za vaši odpověď. (J.Wolfová)

Dobrý den, dle Vašich popsaných obtíží by se mohlo u Vás jednat o potíže s tzv. patelofemorálním skloubením, tedy obtíže vzniklé mezi čéškou a stehenní kostí. Důvod, proč obtíže vznikly i léčbu bych směřoval do odborné ambulance. Jako jedno z možných dílčích řešení může být i aplikaci kyseliny hyaluronové do kloubu. Případná konzultace na privátní ambulanci po telefonickém objednání 777781027.

Dobry den týden mě bolí koleno nemůžu skoro vstávat když sedím na podlaze a koleno mam nateklé při chůzi mě to bolí i když nohu na táhnu též mě bolí (Lucie Štípková)

dobrý den, pokud obtíže přetrvávají, nejlépé, aby jste navštívila odborného lékaře - ortopeda v místě Vašeho bydliště.

« Předchozí Další »

Kdo Vám odpovídá

MUDr. Robert Frei; Ortoped

Centrum pohybové medicíny

Praha 4 - Chodov