Poradna odborníka

Dobrý den, jsem půl roku po artroskopické operaci (plastice předního křížového vazu levého kolena) po úrazu na lyžích a byla mi doporučena injekce s kyselinou hyaluronovou. Chci se zeptat jestli mi to opravdu tak výrazně pomůže, nebo zda z toho mají zdravotníci peníze od pojišťovny a proto to doporučují prostě všem? Děkuji za odpověď

Dobrý den, kyselina hyaluronová je běžně v kloubech přítomna a má své opodstatnění, aby v kloubu v dostatečné koncentraci byla. Indikace aplikace této kyseliny je poopeční stav po ošetření kloubu (existují speciální preparáty určené pro tyto účely) i destrukce kloubní chrupavky úrazem či degenerativním onemocněním. Zda Vám aplikace pomůže nedokážu takto určit, záleží na tom, jaké máte s 1/2 ročním odstupem od rekonstrukce zkříženého vazu obtíže. V případě zájmu o konzultaci, převzetí do péče, objednání do privátní ambulance 777781027

Dobrý den, přečetla jsem si příspěvky pacientů a mám taky dotaz. Před 10 lety jsem měla zlomený pravý kotník. 1rok jsem měla šrouby, které mi vyndali. Neměla jsem téměř žádné problémy, ale poslední dobou mi kotník při delší chůzi nebo při zátěži bolí. Stále užívám Condrosulf 800 a kolagen /Kamzík/, ale bez úspěchu. Je mi 74 let. Prosím o radu jestli by mi injekce kyselinou hyaluronovou pomohla. Děkuji. S pozdravem A.Henrychová Most.

Dobrý den, poúrazové změny kloubů mohou zapříčinit rozvoj artrotických změn v poraněném kloubu, které se mohou bolestivě projevit s určitou latencí-prodlevou. Pokud tedy máte bolesti kloubu, který již byl poraněn, doporučuji vyšetření současného stavu a následnou odpovídající terapii, která může zahrnovat i aplikaci kyseliny hyaluronové.

Dobrý den,Od ledna jsem začala aktivně sportovat, tak 4x-6x týdně (plavání, pilates, běhání, flowin, atd.) bohužel mě začali bolet kolena. Hlavně na spodní straně a při pokrčení i vržou. Po ránu je to celkem dobrý, ale průběhem dne se to zhoršuje. Večer skoro nedokážu ani sejít schody. Na různých portálech jsem se dočetla, že to může být stavbou těla, nesprávným držením těla či vývojovou vadou. Je možné bolesti nějak zabránit? Mastí, úpravou stravy, či nějakým cíleným cvičením? V.K.

Dobrý den, kondiční sportování je přínosem pro pohybový aparát, kardiovaskulární systém i psychiku. Pokud se však začne náhle s množstvím aktivit, na které do té doby nebylo tělo zvyklé, mohou se objevit různé zdravotní obtíže. Je tedy vhodné se na začátku zamyslet, zda množství aktivit a jejich návaznost není pro Vás v této fázi příliš. Kolena Vás mohou zlobit/bolet, protože nejsou na množství Vámi uváděných aktivit přivyklá. Pokud i s redukcí sportovní zátěže budou obtíže přetrvávat doporučil bych návštěvu lékaře, nejlépe ortopeda, který Vám klouby vyšetří a doporučí případnou terapii či úpravu pohybových aktivit.

Kdo Vám odpovídá

MUDr. Robert Frei; Ortoped

Centrum pohybové medicíny

Praha 4 - Chodov