Poradna odborníka

Dobrý den, chtěl bych se optat na dvě otázky, z nichž první bude výrazně banální, avšak jsem paradoxně nenašel nikde odpověď. Má otázka je taková: Je běžné, že koleno a celý jeho tvar až k holenní kosti včetně postranních vnějších výběžků kostěnných a chrupavčitých se liší jedno od druhého, nebo v takovém případě je něco v nepořádku? Tedy, měly by být obě kolena symetrická nebo je běžné, že jedno se liší od druhého nedostatkem toho či onoho např. postranního "výběžku" na koleni? A za druhé, akutně se sháním po něčem, co by mi pomohlo spolehlivě doplnit synoviální tekutinu pravděpodobně ztracenou po léčbě isotretinoinem - počal jsem brát 1500mg Ch. Sulfát a 1500mg G. Sulfát ve 3 tabletách 1x denně, přesto by mě zajímalo, co dalšího byste doporučil k regeneraci kloubů, jejich přirozenému stavu a doplnění synoviální tekutiny. Na závěr bych se vás rád zeptal, jaká je dostupnos! Předem Vám pane doktore děkuji mnohokrát za vaše cenné rady i za odpověď. K. Holous, 22 let

Dobrý den, první otázka se týká morfologie tedy tvaru kolenních kloubů, v obecné rovině pak všech duplicitních částí lidského těla. Tak jako každý jedinec je originál a ani jednovaječná dvojčata nejsou zcela identická, i tvar například končetin téhož jedince není jejich vzájemným zrdcadlením. Tvar je předurčen genetickou determinací, ale následně je ovlivněn řadou faktorů vnitřních (např. cévní zásobení) i vnějších (fyzická zátěž, úrazy, nemoci). Pokud máte pocit, že se Vaše končetiny, klouby zcela odlišují a narušuje to i jejich funkci, je lépe toto prokonzultovat s lékařem. K Vašemu druhému dotazu, po ukončení terapie isotretinoinem v dermatologické indikaci se postupně upravují i obtíže, které doprovázely léčbu jako vedlejší účinky uvedeného preparátu. Pokud u Vás byly obtíže se svaly/klouby akcentovány snížením množství či změnou složení nitrokloubní - synoviální tekutiny, je vhodné využít viskosuplementace k iniciální obnově synoviální tekutiny a zlepšení jejích reologických vlastností. Tuto terapii bych upřednostnil i před užíváním Chondroitin a Glukosamin sulfátu.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné v mém případě (47 let) - dg. artroza III.stupně - aplikovat viskosuplementaci. Děkuji za odpověď. G.S.

Dobrý den, aplikace viskosuplementace je určena pro pacienty s artrózou od II. Stupně poškození. Tedy ve Vašem případě je optimální volbou v rámci komplexní terapie gonartrózy.

Dobrý den, momentálně se nacházím v Kanadě a řeším problém s koleny. Neměla jsem žádný úraz ani jsem nespadla a je to 3 týdny, co mě bolí pravé koleno a poslední týden se k tomu přidává i levé. Koleno mě začíná už tak bolet, že se to stává neúnosné. Bolí mě, když stávám ze židle (jakoby bylo ztuhlé) nebo když jdu ze schodů. Nevadí mi to při běhání, ale na rotopedu ano. Je mi 29 a jsem štíhlá a vždy jsem rekreačně sportovala. Je možné, že nyní zde 3 měsíce fyzicky pracuji (úklid), protože jsem 5 let měla sedavé zaměstnání a je to tedy následek fyzické zátěže? Bolest bych popsala, jakoby se mi o sebe třely klouby, jakoby jim trvalo než do sebe zaklapnou, cítím to při pohyb. Koleno není oteklé, někdy jen v něm cítím horkost. Vím, že se to dá těžko odhadnout, ale má otázka je, zda s tím ještě vydržím 2 měsíce, něž poletím zpět do ČR, aniž bych si koleno poškodila? Chápu, ž! e mi nemůžete pomoct, spíše se ptám jen na Váš odhad, co by to mohlo být a zda to risknout 2 měsíce? Dnes jsem si zakoupila chladící gel na koleno. Základní vyšetření lékařem by tady stálo od 1000 CAD. Děkuji za odpověď s pozdravem Laura

Vážená paní, jestli vydržíte ještě dva měsíce bez bolesti skutečně nevím. Nevím proč Vás bolí kolena, měl by se provést nejdříve vyšetření tzn. RTG kolenního kloubu popř. laboratorní vyšetření krve, zjistit diagnozu  a pak navrhnout optimální postup léčby. Pravdou ale také je, jak píšete, fyzicky pracujete, může to být také následkem větší zátěže.

« Předchozí Další »

Kdo Vám odpovídá

MUDr. Robert Frei; Ortoped

Centrum pohybové medicíny

Praha 4 - Chodov